Eugen Sandow, czyli legendarny twórca kulturystyki nowoczesnej

Dodane przez Piotr Wnęk
Kategoria: Kulturystyka

Friedrich Wilhelm Muller, czyli Eugen Sandow jest uważany za prekursora nowoczesnej kulturystyki i inspiratora wielu znanych dzisiaj zawodników.

O jego początkach możecie przeczytać w naszym artykule: Kulturystyka - krótka historia i rozwój na świecie.

Początki sławy Eugen Sandowa

O niemieckim siłaczu zrobiło się głośno w 1889 roku, gdy wystartował w pokazie strongman Sampsona i Cyklopsa. Ci proponowali 500 funtów dla każdej osoby, która pokona ich w starciach siłowych. Sandow bez problemu z nimi wygrał, a zaledwie parę tygodni później pobił rekord świata podnosząc ponad 120kg  z przysiadu.

Jedna z gazet opisywała go w ten sposób:

"Od głowy po stopy nie znajdziesz skazy na jego ciele. Jego rysy twarzy są klasyczne, jego głowa zgrabna i wyważona, wznosi się nad białą i naprężoną szyją. Ramiona ma ogromnie rozległe i na każdej kończynie - od rąk po łydkę - prężą się muskuły".

Kariera sceniczna niemieckiego atlety

W 1893 roku Sandow przeniósł się do USA, gdzie jego kariera nabrała tempa. Jeden z twórców występów artystycznych Florenz Ziegfeld zwrócił uwagę na reakcję kobiet, jaką wywołuję występy Niemca. Postanowił wziąć Sandowa pod swoje skrzydła. Nauczył go pozowania, zabawiania publiczności, a jego repertuar wzbogacił o kilka nowych trików (np. zrywanie łańcucha z szyi). Pokazy opisywał na plakatach jako występ najsilniejszego człowieka na ziemi i perfekcyjnego mężczyzny. Występy gromadziły tysiące osób chcących zobaczyć "sensację wieku" jaką był określany Eugen.

Niestety presja jakiej był poddawany Sandow wpłynęła negatywnie na jego zdrowie psychiczne. Popadł w depresję, a w jej pokonaniu pomogła mu jego przyszła żona Blanche Brookes.

Eugen Sandow twórca nowoczesnej kulturystyki

Niemiecki atleta napisał 5 książek, w których opisał swoje metody treningowe. Niektóre z nich skierowane były do arystokracji, inne do mniej zamożnych warstw społeczeństwa. Jego podejście (jak na tamte czasy) było czymś rewolucyjnym, ponieważ jako pierwszy kazał ćwiczyć po 50 razy to samo jedno ćwiczenie (wcześniej serii danego ćwiczenie nie powtarzano więcej niż 2 razy). Wprowadził lżejsze odważniki, aby móc robić więcej powtórzeń, a po r rady do niego zgłaszali się ludzie z całego świata (w tym np. prezydent USA Delano Roosevelt). W 1901 roku Eugen Sandow zorganizował pierwsze zawody kulturystyczne.

Schyłek legendy...

Gdy sława Sandowa osiągnęła szczyt poświęcił się on działalności biznesowej. Pod jego nazwiskiem produkowano damską bieliznę, kawę, czekoladę i cygara. Atleta wsparł organizację igrzysk olimpijskich w 1908 roku oraz pomógł w przeprowadzeniu ekspedycji, której celem było dotarcie do bieguna południowego. Niestety po wybuchu II wojny światowej interesy Sandowa zaczęły podupadać. Powodem było jego niemieckie pochodzenie przez które stracił wielu klientów.

Siłacz zmarł w 1925 roku, a w jego pogrzebie uczestniczyło około 10 000 osób.

Kulturystyka nie byłaby tym czym jest dzisiaj gdyby Eugen Sandow, który był inspiracją dla wielu kulturystów (m.in. samego wielkiego Arnolda Schwarzeneggera). Jeżeli kulturystyka to Twoja pasja... to powinieneś znać tę postać!

 

Powrót

Pozostałe wpisy


Strongman Krzysztof Radzikowski - siłacz klasy światowej
Mathew Fraser - jeden z najlepszych zawodników CrossFit
Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek
Kulturysta Radosław Słodkiewicz - inspiracja dla wielu

Nowości

darmowy
zwrot

ODZIEŻ NA
ZAMÓWIENIE

szybka
dostawa

Zapisz się do NEWSLETTERA
i otrzymaj 5% zniżki!

Informacje o sklepie

Adres email:

kontakt@athle.pl

Skontaktuj się z nami:

+48 535 299 510, +48  795 000 841

Moje konto

preloader