Historia Crossfit- najbardziej wszechstronnej dyscypliny sportowej

Dodane przez Piotr Wnęk
Kategoria: Crossfit

Historia Crossfit - początki nowej dyscypliny

Historia Crossfit zaczyna się od pewnego ambitnego i kreatywnego Amerykanina Grega Glassmana, który postanowił zadbać o swoją formę sportową. Urządził swoją siłownię, a sprzęt, jaki używał, był stworzony metodami chałupniczymi. Wykorzystywał worki z piaskiem, zbite z desek skrzynie, spawane sztangi oraz trochę wolnego ciężaru. Nasz bohater nie chciał jednak tylko się „napakować”. Wcześniej trenował gimnastykę, aby nie stracić formy zamontował również drążek gimnastyczny. Glassman oprócz sportu interesował się też matematyką i fizyką, co przełożyło się na jego pragmatyczny sposób postrzegania treningów. Chciał mierzyć ich efektywność i być coraz lepszym.

 

Krytyka branży fitness

Greg uważał, że obecna branża fitness zmierza w złym kierunku. Nie widział żadnych korzyści płynących z używania maszyn, które od lat 70 i 80 zalewały siłownie w USA. Jego zdaniem ćwiczenia izolowane nie wpływają pozytywnie na sprawność fizyczną. Chciał zmienić panujący w sportach siłowych paradygmat. Zaczął eksperymentować w garażu swojego ojca. Po pewnym czasie opracował swój system treningowy oparty o krótkie sesje treningowe z wykorzystaniem wolnych ciężarów oraz różnych ćwiczeń angażujących całe ciało. Amerykanin zredefiniował pojęcie sprawności fizycznej. Według niego jest ona wypadkową różnych cech np. siły, wytrzymałości, kondycji, równowagi itp. Idealny trening powinien rozwijać wszystkie te cechy.

Skuteczność nowego treningu

Stworzony przez Glassmana sposób trenowania był bardzo skuteczny. Przez stawianie na wszechstronność i różnorodność przyczyniał się do polepszania wyników sportowych.  Co prawda propagując swoją metodą w wielu klubach i siłowniach spotkał się z dezaprobatą to stworzonym przez niego systemem zainteresowały się służby specjalne. To był klucz do sukcesu. Greg rozpoczął szkolenia dla służb specjalnych i mundurowych, a samym treningiem zaczął interesować się również rynek cywilny (można przyrównać  tę sytuację do krav magi, która powstała z myślą o oddziałach specjalnych, a stała się popularna wśród cywili).

Dalszy rozwój i współczesność

W 2000 roku powstała firma CrossFit Inc., a w 2002 roku strona internetowa i chwilę po tym gazeta. Następnie w 2003 roku Greg Glassman zarabiał już na franczyzie sprzedając klubom sportowym licencję na możliwość wprowadzania treningów CrossFit. W 2010 roku w stanie Kalifornia odbyły się pierwsze CrossFit Games, w których do boju stanęli najlepsi atleci z USA. Po zawodach do współpracy dołączył sponsor – Reebook, którego rozpoznawalność jeszcze bardziej przyczyniła się do sukcesu marki. Dzisiaj CrossFitu nie trzeba już nikomu przedstawiać jest znanym na świecie systemem treningowym, a Glassman dzięki swojej kreatywności, ambicji i wytrwałości odniósł sukces. Tak prezentuje się historia Crossfit, dyscypliny, z której wywodzą się najbardziej wszechstronni zawodnicy na świecie (przykładem może być Rich Froning).

Powrót

Pozostałe wpisy


Strongman Krzysztof Radzikowski - siłacz klasy światowej
Mathew Fraser - jeden z najlepszych zawodników CrossFit
Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek
Kulturysta Radosław Słodkiewicz - inspiracja dla wielu

Nowości

darmowy
zwrot

ODZIEŻ NA
ZAMÓWIENIE

szybka
dostawa

Zapisz się do NEWSLETTERA
i otrzymaj 5% zniżki!

Informacje o sklepie

Adres email:

kontakt@athle.pl

Skontaktuj się z nami:

+48 535 299 510, +48  795 000 841

Moje konto

preloader