Kulturysta Ronnie Coleman - 8-krotny Mr. Olympia

Dodane przez Piotr Wnęk
Kategoria: Kulturystyka

Młodość Ronniego Colemana

Kulturysta Ronnie Coleman "Big Ron" urodził się 13 maja 1965 roku w Monroe w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze swoją matką, bratem oraz dwiema siostrami mieszkał w Bastrop. Ronnie był zawsze sporym dzieckiem i próbował sił w różnych sportach. Jego sercem zawładnął futbol amerykański, a trenerzy podziwiali jego upór na boisku i szkolnej siłowni. Coleman pomagał swojej rodzinie finansowo pracując w tygodniu oraz w weekendy na dwa etaty. Ukończył z wyróżnieniem rachunkowość, a w jego planach była stabilna praca w tej branży. Gdyby wszystko wtedy po jego myśli nigdy nie zostałby jednym z najlepszych kulturystów na świecie.

Przeprowadzka do Dallas i praca w policji

Big Ron w swoich młodych latach przeprowadził się do Dallas w celu znalezienia pracy w swojej dziedzinie. Jednak odmawiano mu zatrudnienia, więc musiał znaleźć jakiekolwiek zajęcie. W okresie tym dostarczał gazety oraz pizze, a te ostatnie zajęcie wspomina jako najcięższą pracę w życiu. Wszystko zmieniło się pewnego dnia, gdy przeglądał gazetę i natrafił na ogłoszenie, że policja na przedmieściach Dallas szuka policjantów. Ronnie wstąpił do służby. Na policyjnej siłowni kontynuował swoją przygodę z podnoszeniem ciężarów jeszcze z czasów szkoły. W 1989 roku jeden z jego znajomych wspomniał mu o siłowni MetroflexGym, która istniała wówczas dopiero 2 lata, ale już miała renomę prawdziwej hardcorowej kuźni.

Ciężkie treningi na siłowni MetroflexGym

Właścicielem siłowni MetroflexGym był Brian Dobson, amatorski kulturysta, który szukał partnera do ćwiczeń. Jeden z policjantów opowiedział mu o pewnym rekrucie ze świetną sylwetką i niesamowitą siłą, który trenował na policyjnej siłowni. Pewnego dnia Ronnie odwiedził Briana, który tak wspomina ich spotkanie:

Pamiętam jak dziś, gdy wchodził w staromodnym, czerwonym stroju jaki można kupić w Sears. Jego ubranie opinało się na nogach i rękach, że mogłem zobaczyć żyły, które okalały jego ciało. Od razu wiedziałem, że mam do czynienia z genetycznym fenomenem.

Dobson przekonał Colemana, że ten ma ogromny potencjał, dał mu darmowe członkostwo w klubie i rozpoczęli wspólne treningi. Warto wspomnieć, że Big Ron trenował wtedy jak trójboista i po roku treningów w Metroflex był w stanie zrobić przysiady z obciążeniem 225kg na 20 powtórzeń, w martwym ciągu podnosił 315kg, a wykroki robił z ciężarem 160kg!

Sukcesy Ronniego Colemana

W 1990 roku Coleman zaliczył swój debiut i po zaledwie 4 miesiącach trenowania na siłowni Metroflex Gym Coleman wygrał zawody bez problemu. Potem, za namową Brianda Dobsona, pojawiły się kolejne starty, a kariera tego kulturysty nabrała tempa. Można by długo wymieniać tytuły tego zawodnika, ale kluczowym i najważniejszym jego osiągnięciem jest 8-krotne zdobycie tytułu Mr. Olympia (z rzędu w latach 1998 - 2005)!

Kulturysta Ronnie Coleman i jego wymiary

Wzrost180 cm
Waga startowa130-135kg
Waga poza konkursem140-150kg
Obwód klatki piersiowej150 cm
Pas91 cm
Biceps 62 cm
Udo 91 cm
Łydka56 cm

 

Zakończenie kariery i problemy zdrowotne

Ostatni start tego zawodnika miał miejsce w 2007 na Mr. Olympia gdzie zajął 4 miejsce. Po zakończeniu kariery u kulturysty pojawiły się problemy zdrowotne. Przeszedł kilka zabiegów chirurgicznych (koszt  trzech ostatnich to ponad 2 mln dolarów!). Niestety z powodu uszkodzonego kręgosłupa dalej istnieje ryzyko, że nie będzie mógł chodzić o własnych siłach.

Kulturysta Ronnie Coleman to jedna z najważniejszych postaci w w tym sporcie. Do tej pory tylko on i Lee Haney zdobyli tytuł Mr. Olympia 8 razy. Inspiracja i motywacja dla wielu. Warto znać tę postać.

Powrót

Pozostałe wpisy


Strongman Krzysztof Radzikowski - siłacz klasy światowej
Mathew Fraser - jeden z najlepszych zawodników CrossFit
Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek
Kulturysta Radosław Słodkiewicz - inspiracja dla wielu

Nowości

darmowy
zwrot

ODZIEŻ NA
ZAMÓWIENIE

szybka
dostawa

Zapisz się do NEWSLETTERA
i otrzymaj 5% zniżki!

Informacje o sklepie

Adres email:

kontakt@athle.pl

Skontaktuj się z nami:

+48 535 299 510, +48  795 000 841

Moje konto

preloader