Kulturystyka - krótka historia i rozwój na świecie

Dodane przez Piotr Wnęk
Kategoria: Kulturystyka

Umiłowanie ciała w starożytności, czyli wczesne początki kulturystyki

Kulturystyka nie jest wytworem naszych czasów. Jej początki sięgają starożytności. Już ponad 2000 lat temu Rzymianie i Grecy propagowali kult pięknego ciała. Pomagała w tym filozofia, która ciało i ducha stawiała na takim samym poziomie ważności. Potwierdzeniem tego, jak ważne było ciało możemy znaleźć w starożytnych rzeźbach Grecji jak np. „Dyskobol” Milona, czy „Dorypchoros” Polikleta.

Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre źródła mówią o samym Platonie, znanym greckim filozofie, jako osobie o nieprzeciętnej budowie. Otóż samo imię „Platon” można przetłumaczyć na „szeroki, rozbudowany” co może świadczyć o jego sylwetce.

 

Wpływ renesansu i pokazy cyrkowe w XIX wieku

W erze nowożytnej temat ludzkiego ciała był kwestią wstydliwą. Dopiero epoka Odrodzenia i jej mistrzowie – Leonardo Da Vinci oraz Michał Anioł przynieśli zmiany.Ten pierwszy starał się określić idealne proporcje ludzkiego ciała oraz wzbogacił naukę o wiedzę z anatomii. Michał Anioł natomiast tworzył piękne freski i rzeźby (w których także wykazał się świetną znajomością anatomii), które oddawały piękno ludzkiej sylwetki.

Następnym znaczącym etapem był wiek XIX, w którym dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy cyrkowe, pokazy ukazujące ludzką siłę oraz zapasy. Wielu atletów i ich wyczyny znane są do dzisiaj – budzą podziw i są inspiracją (ich osiągnięcia na pewno zostaną poruszone na blogu Athle).

Eugen Sandow – prekursor kulturystki

Za prekursora kulturystyki uważny jest Eugen Sandow (naprawdę nazywał się Friedric Muller) – niemiecki siłacz, cyrkowiec. Urodził się w 1867 roku i był synem burmistrza miasta Królewiec (dzisiaj Kalingrad). W wieku 10 lat wraz z ojcem był na wakacjach we Włoszech. Zwiedzając zabytki i poznając kulturę rzymską młody chłopiec był pod wielkim wrażeniem fresków i wspaniałych rzeźb przedstawiających umięśnionych mężczyzn. To był kluczowy moment w jego karierze. Sandow postanowił studiować medycynę (chciał lepiej poznać tajemnice ludzkich mięśni) oraz systematycznie trenował z obciążeniem.  Jako pierwszy wykorzystał metodą treningu pod kątem partii mięśniowych, w którym wykorzystywał serie i powtórzenia. Sandow niesamowicie rozbudował swoją sylwetkę i był przez wielu podziwiany. Jego historia zasługuje na osobny wpis na blogu, dlatego przejdziemy dalej.

Więcej o tej legendzie możecie przeczytać tutaj.

 

 

Rozwój i upowszechnienie bodybuildingu

W latach 30 w Stanach Zjednoczonych nastąpił masowy rozwój kulturystyki. Motorem napędowym była metoda Sandowa, którą zaczęto propagować oraz rozwijać. Powstał system mający na celu rozbudowę ciała (bodybuilding). Powstawało coraz więcej ośrodków nastawiających się na rozwój muskulatury, rozwijano sprzęt oraz metody treningowe. Kulturystyka stopniowo popularyzowała się i wędrowała na inne kontynenty.  W roku 1946 powstała Międzynarodowa Federacja Kulturystyki (skrót IFFB) założona przez Joe Weidera oraz Bena Weidera. Jej głównymi zadaniami były propagowanie treningu siłowego oraz rozpowszechnianie kulturystyki. Obecnie organizacja zrzesza ponad 150 federacji krajowych, a od 1971 roku również Polską. Co roku odbywają się mistrzostwa na różnych szczeblach (świata, kontynentach, państwach) w różnych kategoriach, w których startują tysiące zawodników – zarówno amatorów jak i zawodowców.

Kulturystyka dzisiaj

Obecnie kulturystykę uprawia kilkanaście milionów ludzi (w tym oczywiście Panie) na różnym poziomie zaawansowania. Niektórzy traktują ją jako rekreację służącą lepszemu zdrowiu i samopoczuciu. Inni startują w zawodach amatorskich, czy zawodowych. Innym zjawiskiem jest kulturystyka ekstremalna – te osoby poświęcają całe swoje życie i zdrowie wyłącznie temu sportowi. Interesującą kwestię, którą warto opisać jest rozwój tej dyscypliny sportów siłowych w Polsce. Tej historii poświęcimy osobny wpis.

 

Powrót

Pozostałe wpisy


Strongman Krzysztof Radzikowski - siłacz klasy światowej
Mathew Fraser - jeden z najlepszych zawodników CrossFit
Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek
Kulturysta Radosław Słodkiewicz - inspiracja dla wielu

Nowości

darmowy
zwrot

ODZIEŻ NA
ZAMÓWIENIE

szybka
dostawa

Zapisz się do NEWSLETTERA
i otrzymaj 5% zniżki!

Informacje o sklepie

Adres email:

kontakt@athle.pl

Skontaktuj się z nami:

+48 535 299 510, +48  795 000 841

Moje konto

preloader