Sztangista Naim Süleymanoğlu - ciężarowiec wszechczasów

Dodane przez Piotr Wnęk
Kategoria: Trójbój

Początki kariery w reprezentacji Bułgarii

Naim Süleymanoğlu urodził się 23 stycznia 1967 w miejscowości Pitchar w Bułgarii. Sztangista ten wywodził się z zamieszkałej tam mniejszości tureckiej i to właśnie dla Bułgarii, na początku swojej kariery, Naim osiągał pierwsze sukcesy. Niestety władze państwowe nie mogły pogodzić się z jego tureckimi korzeniami, dlatego zmieniono mu nazwisko na Naim Szałamanow. Dla tego kraju dwuboista zdobył dwa złote medale mistrzostw świata oraz jeden srebrny.

Zmiana reprezentowanego kraju

Po zawodach w 1986 roku, które odbywały się w Australii, ciężarowiec odmówił powrotu do Bułgarii. Osiedlił się w Turcji, a cały sportowy świat gdybał nad kwestiami finansowymi ukrytymi za tą sprawą. Finalnie po wpłaceniu miliona dolarów władze Bułgarii zgodziły się, aby Naim reprezentował Turcję w ciężarach. Zawodnik szybko stał się ikoną dwuboju w tym państwie.

Sztangista wybitny

O osiągnięciach tego zawodnika można pisać bardzo długo. Sztangista ten jest trzykrotnym złotym medalistą olimpijskim (IO 1988 w Seulu, IO 1992 w Barcelonie, IO 1996 w Atlancie), siedmiokrotnym mistrzem świata oraz sześciokrotnym mistrzem Europy. W czasie swojej kariery 46 razy bił rekordy świata, pierwszy – w wieku 16 lat. Jego pseudonim "Kieszonkowy Herkules wziął się od niskiego wzrostu- 146 cm (chociaż niektóre źródła podają, że miał ponad  150 cm).

Jego wyniki robią piorunujące wrażenie. W kategorii do 60kg uzyskał wyniki w rwaniu 152,5kg, a w podrzucie 190kg, łącznie uzyskując wynik 342,5kg (!!!). Na opublikowanej w 2005 roku w fachowym piśmie World Weightlifting liście 10 najlepszych sztangistów wszech czasów zajął 1. miejsce. Został według magazynu sztangistą 100-lecia.

Zawodnik ten zmarł w 2017 roku w wieku 50 lat w szpitalu w Stambule. Według mediów powodem śmierci był krwotok mózgowy do które doszło po operacji przeszczepie wątroby. Bez wątpienia jest jedną z ikon sportów siłowych na całym świecie.

Powrót

Pozostałe wpisy


Strongman Krzysztof Radzikowski - siłacz klasy światowej
Mathew Fraser - jeden z najlepszych zawodników CrossFit
Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek
Kulturysta Radosław Słodkiewicz - inspiracja dla wielu

Nowości

darmowy
zwrot

ODZIEŻ NA
ZAMÓWIENIE

szybka
dostawa

Zapisz się do NEWSLETTERA
i otrzymaj 5% zniżki!

Informacje o sklepie

Adres email:

kontakt@athle.pl

Skontaktuj się z nami:

+48 535 299 510, +48  795 000 841

Moje konto

preloader