Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek

Dodane przez Piotr Wnęk
Kategoria: Trójbój

Podstawowe informacje o Andrzeju Stanaszku

Trójboista Andrzej Stanaszek urodził się w 1971 roku. Jest góralem żywieckim pochodzącym z Łodygowic w Beskidzie Małym. Z tamtego regionu wywodzi się kilku innych wybitnych sportowców jak np. inny mistrz trójboju Jan Łuka, czy Tomasz Adamek Mistrz Świata w boksie. Stanaszek ma tylko 122cm wzrostu i waży trochę powyżej 50kg (startuje w najlżejszej kategorii do 52kg). Mieszkańcy gór i okolicznych wsi traktowali niski wzrost Stanaszka jako kalectwo, a niektórzy określali to nawet"karą za Boże grzechy".

Ograniczenia stają się przewagą

Mimo niepochlebnych opinii ograniczenia fizyczne młodego Andrzeja miały stać się jego atutem. Na stacji w Bielsku-Białej został on zauważony przez trenera trójboju w klubie BKS-Stal Bielsko Biała, który zobaczył w nim potencjał. Trener wyskoczył z pociągu i namówił młodego Andrzeja do podnoszenia ciężarów. To wydarzenie było początkiem wielkiej kariery górala.

Trójboista Andrzej Stanaszek - osiągnięcia w karierze

Andrzej Stanaszek jest 8-krotnym mistrzem świata w trójboju siłowym, zdobywał tytuł pod rząd w latach 1993-2000. Dwukrotnie zdobył srebrny medal (lata 2002, 2003) oraz brązowy (2001) na mistrzostwach świata w trójboju. 10 razy został mistrzem świata w wyciskaniu leżąc,  8 razy mistrzem Europy w trójboju siłowym, 2 razy srebrnym medalistą i brązowym Mistrzostw Europy w trójboju. 8 razy został mistrzem Europy w wyciskaniu leżąc. Wielokrotnie bił rekord świata w przysiadzie ze sztangą, wyciskaniu leząc oraz trójboju.

Trójboista Andrzej Stanaszek - rekordy siłowe

BójZawodyTrening
Przysiad ze sztangą290kg300kg
Wyciskanie leżąc182,5kg190kg
Martwy ciąg145kg150kg

Można zauważyć dużą dysproporcję siły w martwym ciągu. Stanaszek ze względu na swoją budowę ciała ma bardzo krótkie palce, dlatego bardzo trudno jest mu utrzymać ciężar w dłoniach.

Jeżeli jesteście ciekawi przemyśleń jakie Andrzej Stanaszek ma na temat trójboju siłowego w Polsce zapraszamy do przeczytania tego wywiadu.

 

Powrót

Pozostałe wpisy


Strongman Krzysztof Radzikowski - siłacz klasy światowej
Mathew Fraser - jeden z najlepszych zawodników CrossFit
Trójboista Andrzej Stanaszek - mały, silny człowiek
Kulturysta Radosław Słodkiewicz - inspiracja dla wielu

Nowości

darmowy
zwrot

ODZIEŻ NA
ZAMÓWIENIE

szybka
dostawa

Zapisz się do NEWSLETTERA
i otrzymaj 5% zniżki!

Informacje o sklepie

Adres email:

kontakt@athle.pl

Skontaktuj się z nami:

+48 535 299 510, +48  795 000 841

Moje konto

preloader